Įspėjimas

JFolder: :delete: Nepavyko ištrinti aplanko. Kelias: /var/www/clients/client82/web147/web/media/nextend/cache/less/n1527142500

DSCF7304Spalio 18 d. Kėdainių profesinio rengimo centro IV gimnazijos klasės mokiniams lietuvių kalbos ir literatūros pamokos vyko Vilniuje, Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame bute-muziejuje ir Vinco Mykolaičio-Putino memorialiniame bute-muziejuje. Abu muziejai įkurti Vilniaus universiteto profesoriams skirtame name.

Pirmame aukšte – V. Krėvės butas, kuriame nuo 1940 iki 1944 m. emigracijos gyveno lietuvių literatūros klasikas. Vos peržengę muziejaus slenkstį išvydome skulptoriaus Jono Naruševičiaus sukurtą V. Krėvės biustą, apžiūrėjome kambariuose eksponuojamus rašytojo baldus, asmeninius daiktus, knygas, nuotraukas, rankraščių lapelius. Dviejuose kambariuose atkurta autentiška patalpų aplinka – rašytojo darbo kabinetas ir šeimos svetainė. Darbo kabinete pamatėme šachmatų stalelį, prie kurio V. Krėvė žaisdavo su savo artimu bičiuliu ir kaimynu Baliu Sruoga. Muziejaus vadovas įtaigiai, emocingai papasakojo apie V. Krėvės gyvenimą ir kūrybą, pavadinęs jį atgimstančios tautos žadintoju, pasaulinio masto rašytoju. Mokiniai garsiai skaitė ištraukas iš poemos „Rex“, atsakinėjo į muziejininko klausimus. Tada visi buvome pakviesti į buvusiame buto miegamajame naujai įrengtą ekspozicijų salę. Stenduose skirtingi V. Krėvės kūrinių leidimai, autentiškos fotografijos ir įvairi dokumentinė medžiaga. Čia saugoma ir V. Krėvės pomirtinė kaukė. Šioje salėje mokiniai klausėsi rašytojo balso įrašo „Žodis Lietuvai“. Kalba buvo pasakyta švenčiant rašytojo 70-metį Filadelfijoje. Paskui vyko spektaklio „Skirgaila“ (rež. Henrikas Vancevičius) atskirų scenų peržiūros bei jų aptarimas.

V. Krėvė yra XX a. vykusių tragiškų istorinių perversmų liudininkas, todėl jo gyvenimui ir kūrybai būdingas išgyvenimų gelmiškumas, platus istorizmo pojūtis, vaizduojamų problemų ir likimų sudėtingumas. Visa tai ir akcentavo muziejaus vadovas, vesdamas edukacinę programą „Meilė ir politika“.

Išėję iš V. Krėvės buto, užlipome į antrą aukštą, kur gyveno V. Mykolaitis-Putinas. Duris atvėrusi muziejininkė Austėja pirmiausia pakvietė į buvusioje virtuvėje įrengtą audiovizualinį kambarį, kuriame patraukliai papasakojo rašytojo biografiją, demonstruodama skaidres, iliustruojančias rašytojo svarbiausius gyvenimo faktus. Paskui supažindino su kambariais, kuriuose atkurta autentiška aplinka: kabinetu, svetaine ir miegamuoju. Baldai, knygos ir paveikslai rodo intelektualiai turtingą rašytojo namų atmosferą. Mokiniai atkreipė dėmesį į svetainėje ant stalo stovinčią vazelę su geltonomis gėlytėmis ir prisiminė, kad tai romane „Altorių šešėly“ minimos geltonos Aušrakalnio kačpėdėlės, kurias taip mėgo kūrinio veikėja Liucija.

Pasibaigus literatūros pamokoms, dar neskubėjome į namus. Mokiniai noriai vaikščiojo po Vilnių, grožėjosi rudeniškais miesto vaizdais.

Grįžę į namus, užpildė refleksijos lapus, iš kurių paaiškėjo, kad abi literatūros pamokos patiko, buvo naudingos ir prasmingos. Taigi mokiniai daug pamatė, išgirdo, sužinojo. Tokios pamokos praturtina jauną žmogų, suteikia galimybę geriau pažinti kultūrą bei literatūrą. Mokymasis kitose edukacinėse erdvėse – tai visapusiškas ugdymasis.

Lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Birutė Konstanblackaitė